„A diszkriminatív és nem normatív eszközökkel végrehajtott »multi üldözés« visszariaszthatja a magyarországi befektetéseket tervező egyéb – nem kereskedelmi – vállalkozókat is. Miért hoznák a pénzüket egy olyan országba, ahol a kormány nem piac-konform eszközök bevetésével sérti a tulajdon szentségét, és korlátozza a vállalkozás szabadságát? A jogbiztonság számukra legalább olyan fontos, mint a befektetés megtérülése.
A Magyarországon működő multinacionális kereskedelmi láncok több tízezer embert foglalkoztatnak, és ebben a körben szinte ismeretlen az úgynevezett fekete munkáltatás. E cégek vállalati szintű bérszínvonala jelentősen meghaladja a hazai tulajdonban működtetett üzletláncok kereseti nívóját, és így több személyi jövedelemadót és járulékot is inkasszálhat általuk a központi költségvetés. Vajon az államilag gründolt »magyar kereskedelmi óriás« is biztosítja a kedvező bérkondíciókat?
Rövid értekezésem végén beszéljünk a legfontosabbról, a vásárlói közérzetről és az árakról. Szeretjük a tágas eladóteret, a tömött, áttekinthető gondolasorokat és a kényelmes parkolókat. Nem hagyható említés nélkül, hogy az átlagos magyar polgár bér- és árérzékeny, szárnyaló infláció esetén különösen. Az új – »nemzeti színű« – kereskedelmi lánc biztos, hogy képes a multik teljesítményét hozni? A magas termelési költséggel előállított magyar árucikkek olcsó áron történő értékesítése életszerű? Ha rosszak a beszerzési feltételek (a beszerzési árak), akkor a fogyasztói árak meddig fognak emelkedni?
Az ország miniszterelnöke a Fidesz vasárnapi összejövetelén azt mondta, hogy »mi magyarok vagyunk, és nem hülyék.« De nem ám! Silány minőségű hazai terméket drágán, még Lázár kedvéért sem fogunk vásárolni. Ébresztő, János, vége a kongresszusnak!”
(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)